תכנון גנים
גינון ים תיכוני


מנסיון רב שנים אנו יודעים שמכל שטח
נתון ניתן בד"כ להפיק הרבה יותר
מהנראה לעין במבט ראשון...
להורדת המאמר
 
במקביל לפעילות המשתלה בגידול צמחי גן אנו עוסקים גם, מזה למעלה מחצי יובל, בתכנון גנים. לאחר שנים רבות של לימוד והתנסות במגוון רחב של גנים, אנו מתמקדים היום בעיקר בתכנון גינות פרטיות וגינות ציבוריות קטנות.
מניסיון רב שנים אנו יודעים שמכל שטח נתון ניתן בדרך כלל להפיק הרבה יותר מהנראה לעין במבט ראשון. גישה יצירתית המגובה בידע ובניסיון יכולה להפוך שטחים סתמיים או בעיתיים לפינות חמד.
תפקיד המתכנן אינו מסתכם בשיבוץ הצמחייה בתוך מערך נתון. הוא מתחיל בהכרת הרצונות והצרכים של הלקוח, ובלימוד תנאי המקום. מחובתו להציג בפני הלקוח את מגוון השימושים האפשריים בשטח הנתון, כולל כאלה שמלכתחילה הלקוח לא חשב עליהם כלל, ואת האפשרויות לשלב ביניהן. במקביל יש להציג בפני המזמין את העלויות הכרוכות במימוש אפשרויות אלו, ולהתאים את התכנית לאמצעים העומדים לרשותו. בסופו של תהליך, אנו שואפים ליצירת גן שהוא מיכלול פונקציונלי ואסתטי, התואם גם את ציפיותיו של הלקוח וגם את אמצעיו.

מספר עקרונות מנחים אותנו במהלך התכנון:
  1. עיצוב הגן הוא בראש ובראשונה עיצוב של חלל. השטח הנתון הוא בדרך כלל "שארית" - החלק שנותר בין הבית לגבולות החלקה, לרוב ללא כל התייחסות לצורתו ולתפקידיו. תכנון נכון יכול לחלק ולבנות מחדש את החלל ולהעניק לו משמעות פונקציונלית ואסתטית כאחד.
  2. הגן, יפה ככל שיהיה, איננו רק קישוט. יש לתכנן אותו כך שיהווה חלק ממרחב המחיה של הבית.
  3. המרכיבים הדוממים בגן (ריצופים, שבילים, פרגולות, מסלעות, וכיו"ב) צריכים להוות חלק בלתי נפרד מהתכנון הכולל, ולהשתלב עם המרכיבים הצמחיים.
  4. תכנון הגן חייב להתייחס לעובדה שהגן הוא גוף חי הצומח ומשתנה במשך השנים. יש לתת את הדעת למראה הגן ולשימוש בו גם מיד לאחר השתילה, וגם לאחר שנים. אין להיסחף לפתרונות אינסטנט על חשבון עתידו של הגן.
  5. תכנון הגן חייב להתחשב בדרישות התחזוקה העתידיות. ברוב המקרים רצוי לוותר על אלמנטים שידרשו בהמשך תחזוקה רבה.
  6. אין סגנון אחד שמתאים לכל. יש ללמוד להכיר את ההעדפות האסתטיות של הלקוח ולתכנן בהתאם.

אופן ההתקשרות:
מחיר תכנון הגן נקבע לפני תחילת העבודה, ונגזר מהערכה ראשונית של היקף ועלויות הפרויקט כולו. המחיר אינו משתנה גם אם במהלך התכנון חלו שינויים בעלויות הפרויקט.
עם סיום התכנית נגיש בדרך כלל ללקוח הצעת מחיר לביצוע הגן על ידינו. הלקוח יבחן את ההצעה, יוכל להשוותה להצעות אחרות ולבחור בהצעה הנראית לו ביותר. במידה והצעתנו תהיה ההצעה שתיבחר, תתקזז מחצית מחיר תכנון הגן ממחיר העבודה הכולל.
אם העבודה מתבצעת ע"י קבלן אחר או באופן עצמאי ע"י הלקוח, יכלול מחיר תכנון הגן גם פיקוח וליווי של הקמת הגן.

גלרית גנים לדוגמא:
 
נטף, ד.נ. הרי יהודה, 90804 | טלפון 02-5795743 | פקס 1532-5795743 OK Studio נבנה ע"י